Розшивання швів цегляної кладки

ОСОБЛИВОСТІ РОЗШИВКИ ШВІВ ЦЕГЛЯНОЇ КЛАДКИ, ВИДИ РОЗШИВКИ, ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ.

При облицюванні будівлі фасадною цеглиною завершальним етапом є розшивання швів лицьової кладки.

Даний етап має два найважливіших призначення:
1. Естетичне оформлення;
2. Забезпечення герметичності і ущільнення поверхні зовнішньої кладки, щоб не допустити проникнення всередину вологи.

Що ж таке розшивання? Слід розібратися з цим поняттям більш детально перш, ніж переходити до видів, способу проведення і основних помилок.

Існує два основних поняття розшивки швів: безпосередньо розшивання і закладення і розшивання швів.

Закладення і розшивання – це заповнення існуючих швів будівельним розчином з наступною розшивкою шва. Як правило, сюди включається розчищення швів кладки від що стало непридатним будівельного розчину (на глибину до 15 мм) в старій або існуючої цегляній кладці, подальше заповнення цих швів новим розчином і завершальна обробка заповнених швів.

Розшивання – це використовуваний в процесі роботи при завершальній обробці заповнених будівельним розчином швів термін, що позначає сам процес, що відноситься до зведення нової цегляної діжки.

Не варто забувати, що розшивання – це один з найважливіших етапів обліцеванія фасаду. Навіть сама чудова цегляна кладка може бути зіпсована поганою якістю розшивки шва, а досить посередня кладка може бути прикрашена добре виконаної розшивкою, що приховує недоліки кладки і підкреслює гідності.

Крім того, не варто забувати і про вибір відповідного часу для проведення розшивки. Розчин повинен бути досить м’яким і пластичним для легкого і зручного ущільнення його в швах. Якщо ж почати розшивати шов занадто рано, коли розчин занадто вологий, цементне тісто (або розчин кладки) просто видавляться на поверхню, що тільки погіршить естетичне сприйняття фасаду. Якщо розчин буде занадто сухий, то при розшивки потрібно буде прикладати більше зусиль для ущільнення шва, що в більшості випадків призведе до потемніння шва, утворення кришиться пористої структури.

Для вибору оптимального часу для розшивки шва потрібно періодично перевіряти цегляну кладку і оцінювати її готовність до завершального етапу.
Існує досить велике різноманіття видів розшивки швів, якісь застосовуються рідше, які частіше за інших. Розглянемо особливості найбільш популярних видів швів.

1. Напівкруглий увігнутий шов (або шов «Ручка відра»). Такий шов виходить при пропрасовуванні поверхні шва круглої розшивкою, яка може бути і саморобною. Спочатку такий шов робився мулярами за допомогою оцинкованої металевої ручки відра, звідси й виникла друга назва шва. Зараз для цього шва використовують або готову напівкруглу розшивку, або довгий стрижень з м’якої сталі 13 мм в діаметрі, вигнутий для даної операції у вигляді коліна. Стрижень використовується обов’язково товщі 10 мм в діаметрі для виключення занадто глибокого пропрасовування шва.

При виконанні даного шва у першу чергу робиться розшивання вертикальних швів, після чого розшиваються постільні шви. Завершальним етапом служить обробка верхньої та нижньої частини вертикальних швів – п’ятою розшивки наноситься складка вгорі і внизу кожного шва для згладжування можливих нерівностей.

Великою перевагою напівкруглої розшивки шва є те, що такий шов візуально згладжує можливі відхилення від стандартного розміру цегли, згладжує всю поверхню кладки і створює ефект злиття швів і цегли один з одним.

2. Шов пустошовка. При виконанні даного шва лицьові грані цегли залишаються відкритими, що сприяє утворенню на стіні різких ліній тіні. Потрібно враховувати, що при веденні подібного виду розшивки шва стають помітними всі дефекти цегли і цегляної кладки, якщо вони є. Ідеальним варіантом вибору матеріалу для даного виду шва буде якісний клінкерну цеглу, геометричні відхилення у якого зведені до мінімуму.

Для виконання шва пустошовка найчастіше використовують саморобний скребок. Виготовляють його з дерев’яного брусочки невеликого розміру (50 * 30 * 20мм) і цвяха з круглої капелюшком, вбитого в брусочек посередині. Для того щоб розчин, вичищають з шва, що не налипав навколо цвяха і не псувала лицьову поверхню, посередині бруска вирізається паз, в середину якого і забивається цвях. При проведенні по шву таким скребком, плоска головка цвяха врізається в шов і залишає за собою плоску очищену поверхню. Так само для пустошовного шва використовується спеціальний інструмент, що зовні нагадує колісницю.

Основною перевагою такого інструменту є те, що штир, який закріплюється на ній, може встановлюватися на різну глибину. Стандартною глибиною шва при пустошовку є глибина розчищення на 7-10 мм. Як і при увігнутому шві, спочатку розчищаються вертикальні шви, а тільки потім постільні. Обов’язково потрібно стежити, щоб шов розчищався на однакову глибину протягом усього кладки.

Після розшивки слід шліфувати поверхню швів сталевий прямокутної розшивкою для підвищення стійкості шва до погодних факторів. Мінусом даного виду швів є його велика схильність до скупчення всередині шва воді, що може призводити до можливих руйнувань цегли взимку під дією морозу. Найбільшу популярність даний вид швів придбав при внутрішній обробці приміщень.

3. Шов вподрезку. Даний шов – плоский. Він виконується урівень із зовнішньою поверхнею цегляної кладки. Для виконання даного шва застосовується дерев’яний інструмент з заокругленим лопаточкообразним кінцем. Обов’язковою умовою виконання даного шва є те, що шви повинні бути плоскими, ні в якому разі не вигнутими. Важливу роль відіграє вибір часу: якщо почати робити розшивку занадто рано, розчин буде рідким і забруднить лицьову поверхню кладки, якщо ж пізно – розчин буде кришитися. При такому вигляді шва заповнювач в будівельному розчині буде незахищений від опадів, тому такий шов не є бажаним для зовнішньої обробки будівель. Краще використовувати його при внутрішньому оформленні.

4. Скошений шов. Даний вид шва є оптимальним для суворого клімату. Скошений шов захищений від атмосферного впливу. Виконується ретельно заточеною кельмою, шляхом зрізу розчину під гострим кутом. Таким чином створюється плоска похила поверхня по шву, змикається з верхнім ребром знаходиться внизу цегли. Завдяки такому способу розшивки, дощова вода стікає по поверхні кладки, не потрапляючи всередину. При такому вигляді кладки вертикальні шви зсуваються завжди в одну сторону, частіше ліву.

Глибина зрізу / зсуву повинна бути однаковою. Як правило, вистачає 3-4 мм. При виконанні скошеного шва слід пам’ятати, що постільні шви повинні бути випрасувати на всю глибину, а вертикальні – на всю ширину, поки не вийде плоска похила поверхня. В іншому випадку після обрізання зайвого розчину буде видно плоскі плями. І всю роботу доведеться переробляти. Скошений шов може так само виконуватися зі скосом донизу.

Крім найбільш популярних швів, є ще ряд видів розшивки. Наприклад, впуклим шов, двухсрезная увігнутий, двухсрезная опуклий і ін.

Після завершення розшивки швів залишки розчину з лицьової поверхні слід видалити щіткою з жорстким ворсом.

Залишити коментар